Ściągacze

Ściągacz do sprężyn i sworzni

Każdy szanujący się warsztat samochodowy powinien być zaopatrzony we wszelkie narzędzia niezbędne do prawidłowego zdiagnozowania oraz naprawy każdego rodzaju samochodu. Ściągacz do sprężyn i sworzni bardzo często wykorzystywany jest do naprawy zawieszenia pojazdu. Jakie cechy charakterystyczne powinien posiadać dobrej jakości ściągacz?


Charakterystyka ściągaczy do sworzni

Sworzeń stanowi element łącznikowy, przenoszący obciążenia zginające w różnego rodzaju maszynach. Bez tej małej części nie działałyby żadne ruchome części. Na skalę masową wykorzystywany jest w motoryzacji, a dokładniej umieszczony jest w wahaczu – istotnym elemencie zawieszenia samochodu osobowego i ciężarowego. Właściwie zaprojektowany ściągacz do sworzni w znaczący sposób ułatwia demontaż starych, często zapieczonych elementów, znajdujących się w stabilizatorach oraz drążkach skrętnych montowanych w samochodach osobowych i dostawczych.


Ściągacz do sprężyn zawieszenia – zastosowanie i budowa

Ściągacz do sprężyn jest przeznaczony do ściskania sprężyn w czasie różnego rodzaju prac mechanicznych. Warunkiem wyciągnięcia starej sprężyny z jakiegoś elementu samochodu (na przykład sprężyny z amortyzatora) jest uprzednie jej ściśnięcie, często przy użyciu olbrzymiej siły. Przy demontażu, należy zachowywać wszelkie środku ostrożności. Element jest bardzo naprężony i może pęknąć, raniąc mechanika.

Sama budowa ściągacza do sprężyn jest bardzo prosta. Jest to śruba, zakończona od czoła otworem oraz sześciokątem pod płaski klucz umieszczonym na jej drugim końcu. Najważniejszym elementem urządzenia są specjalnie wyprofilowane łapy, których zadaniem jest zapobieganie uszkodzeniu sprężyny oraz zsunięciu się narzędzia podczas jej ściągania.


Ściągacze do zawieszenia – ręczne, pneumatyczne czy hydrauliczne?

Wybór najlepszego ściągacza do sprężyn to kolejna ważna sprawa. Ze względu na sposób, w jaki ściskają one sprężynę, można je podzielić na:

  • Ręcznie skręcane – jest to najtańsza opcja narzędzia, przeznaczona głównie do ściskania niewielkich sprężyn. Tego typu ściągaczy raczej nie zobaczymy w profesjonalnych warsztatach.
  • Ściskacze z przeznaczeniem do sprężyn pneumatycznych – obecnie są skutecznie wypierane przez narzędzia hydrauliczne.
  • Ręczne talerzowe – przeznaczone do demontażu masywniejszych sprężyn.
  • Hydrauliczne – najczęściej występujące w profesjonalnych warsztatach. Cechują się trwałością, dużą siłą oraz szybkością pracy.

Dobór odpowiednich narzędzi do warsztatu to często olbrzymi wydatek, który jednak szybko się zwraca. Dzięki nim praca jest mniej uciążliwa a klient i pracownik bardziej zadowoleni.



Brak dostępnych produktów

Bądźcie czujni! W tym miejscu zostanie wyświetlonych więcej produktów w miarę ich dodawania.

Menu

Ta strona internetowa przechowuje dane, takie jak pliki cookie, aby umożliwić funkcjonalność witryny, w tym analitykę i personalizację. Korzystając z tej strony, automatycznie akceptujesz, że używamy plików cookie.