Główne Rodzaje Podnośników Warsztatowych

Podnośnik to jeden z kluczowych elementów wyposażenia warsztatów samochodowych oraz wulkanizacyjnych. Trudno wyobrazić sobie sprawną, wygodną pracę bez ich zastosowania. Są to urządzenia, które znacznie poprawiają komfort wykonywania różnego rodzaju prac naprawczych, a jednocześnie są proste w montażu i obsłudze.

Co więcej, zajmują znacznie mniej miejsca niż budowa standardowego kanału warsztatowego. Podnośniki warsztatowe są dostępne w różnych cenach, dlatego praktycznie każdy profesjonalny warsztat (również ten mniejszy lub dopiero rozpoczynający działalność) może zdecydować się na taką inwestycję.

Planując zakup podnośnika do warsztatu, w pierwszej kolejności należy zdecydować się na odpowiedni rodzaj urządzenia. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji o rodzajach podnośników, które znajdują powszechne zastosowanie w warsztatach samochodowych.

GŁÓWNE RODZAJE PODNOŚNIKÓW WARSZTATOWYCH

W bardzo wielu warsztatach samochodowych zastosowanie znajdują podnośniki kolumnowe. Wśród nich wykorzystywane są podnośniki jednokolumnowe, dwukolumnowe i czterokolumnowe. Działają one za sprawą ramion regulowanych przegubowo, które zamontowane są na specjalnych wózkach, poruszających się po prowadnicach kolumn. W ten właśnie sposób unoszony jest samochód. Taka konstrukcja pozwala na zwolnienie kół i bezpieczne zawieszenie auta podczas prac. Warto przy tym dodać, że działanie podnośników czterokolumnowych jest nieco inne. Są to urządzenia najazdowe, więc auto jest unoszone na kołach stojących na płytach najazdowych. Jedna z płyt jest przesuwna, dzięki czemu można dostosować szerokość podnośnika do rozstawu kół pojazdu.

Innym rodzajem są podnośniki nożycowe, które również często można spotkać w warsztatach. Znajdują zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie przestrzeń w pomieszczeniu warsztatowym jest ograniczona, ponieważ zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Płyty najazdowe montowane są na powierzchni posadzki albo mogą zostać wpuszczone w jej zagłębienie. Umożliwiają bardzo łatwe umieszczenie samochodu na podnośniku. Podnośniki nożycowe dzielimy na podprogowe i najazdowe.

Z kolei podnośniki stemplowe, nazywane również kasetowymi, słupowymi lub teleskopowymi, są nowoczesne, ale i najdroższe. Działają cicho i pobierają energię wyłącznie podczas podnoszenia pojazdu, przez co można je zaliczyć do stosunkowo oszczędnej opcji. Unoszenie pojazdów na podnośnikach stemplowych odbywa się poprzez tłok, który wysuwa się z kasety umieszczonej pod posadzką warsztatu.

Tagi: Podnośniki kolumnowe Podnośniki jednokolumnowe Podnośniki dwukolumnowe Podnośniki czterokolumnowe Podnośniki warsztatowe

Podziel się tym postem

Uwagi (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Aby dodawać komentarze, musisz się zalogować.
Menu

Ta strona internetowa przechowuje dane, takie jak pliki cookie, aby umożliwić funkcjonalność witryny, w tym analitykę i personalizację. Korzystając z tej strony, automatycznie akceptujesz, że używamy plików cookie.