Klucz Pneumatyczny - Działanie I Zastosowanie

Klucze pneumatyczne znajdują powszechne zastosowanie w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Pozwalają na sprawne i łatwe dokręcenie i odkręcenie śrub, bez konieczności stosowania dużej siły przez człowieka. Na rynku znajdziemy różnorodne modele kluczy pneumatycznych oferowanych przez wielu producentów, np. wydajny klucz pneumatyczny Yato. Dobierając odpowiednie narzędzie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na specyfikę prac wykonywanych z jego zastosowaniem. Przykładowo, w przypadku samochodów ciężarowych czy busów niezbędne jest wybranie klucza, który będzie się wyróżniał zdecydowanie wyższym momentem obrotowym niż w przypadku kluczy używanych wyłącznie do pojazdów osobowych.

STANDARDOWE ZASTOSOWANIE KLUCZY PNEUMATYCZNYCH

Jak już zostało wspomniane, klucze pneumatyczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w warsztatach samochodowych, chociaż używane są również przez amatorów do codziennych zastosowań. Służą do odkręcania i przykręcania śrub, zazwyczaj tych przy kołach pojazdów. Przydane są przede wszystkim w przypadku śrub znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Za sprawą specjalnego mechanizmu można dokręcać i odkręcać śruby bez używania dużego nakładu sił. Niezbędne są przede wszystkim w sytuacjach, gdy śruba jest mocno zabezpieczona i nie ma możliwości ręcznego jej odkręcenia. Klucze pneumatyczne o nieco niższym momencie obrotowym można stosować również do wykręcania świec zapłonowych. Jak już zostało wspomniane, do samochodów ciężarowych używane są urządzenia o znacznie większym momencie obrotowym niż do samochodów osobowych. Z tego też powodu, decydując się na zakup klucza, trzeba zastanowić się, do jakich prac będzie on najczęściej używany, ponieważ decyduje to o doborze odpowiedniego momentu obrotowego, co z kolei przekłada się również na większą wytrzymałość urządzenia.

SPECYFIKA DZIAŁANIA KLUCZY UDAROWYCH

Klucz pneumatyczny działa za sprawą układów sprężonego powietrza, które odpowiadają za wytwarzanie niezbędnej energii. Aby klucz mógł sprawnie działać, konieczne jest zastosowanie również sprężarki.

Klucz działa za sprawą sprężonego powietrza. Jak to możliwe? Powietrze zostaje wtłoczone do cylindra narzędzia, w którym znajduje się wirnik. Przetaczające się powietrze wprawia wirnik w ruch obrotowy, a tworzona w ten sposób energia kumulowana jest na wale napędowym i pozostałych elementach konstrukcyjnych. Im szybsze jest krążenie powietrza wewnątrz narzędzia, tym szybciej może obracać się wirnik, co z kolei przekłada się na moment obrotowy klucza.

Podziel się tym postem

Uwagi (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Aby dodawać komentarze, musisz się zalogować.
Menu

Ta strona internetowa przechowuje dane, takie jak pliki cookie, aby umożliwić funkcjonalność witryny, w tym analitykę i personalizację. Korzystając z tej strony, automatycznie akceptujesz, że używamy plików cookie.