Jak sprawdzić geometrię kół?

Geometria kół naszego samochodu ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jazdy, stabilność i sterowność samochodu oraz zużycie opon, paliwa i elementów podwozia.

Zdarzają się sporadyczne sytuacje, kiedy oś pionowa kół powinna być skierowana bardziej do wewnątrz czy na zewnątrz pojazdu. Dzieje się tak w przypadku sportowej jazdy, bo pomaga utrzymać samochód na zakrętach lub w przypadku samochodów ciężarowych czy terenowych. Jednak do standardowej jazdy najlepsze jest ustawienie kół zupełnie w pionie. Opony ścierają się wtedy równomiernie i pośrodku, a obrót koła wymaga najmniej energii, co za tym idzie, jazda jest bardziej ekonomiczna, zużywa mniej paliwa i oszczędza ogumienie.

CZY MOŻNA SAMEMU USTAWIĆ GEOMETRIĘ KÓŁ?

Złe wieści są takie, że nie da się tego zrobić samemu. Do rzetelnego sprawdzenia geometrii kół konieczne jest posiadanie specjalistycznego urządzenia. Dobre – każdy liczący się warsztat czy stacja kontroli pojazdów uważa je za jeden z najistotniejszych sprzętów na wyposażeniu. A co za tym idzie, inwestuje w dobrej jakości urządzenia, zwracając szczególną uwagę na parametry. Korzystanie z usług warsztatu oczywiście idzie w parze z wydatkami, ale nie są to aż tak wielkie kwoty, do tego poczynione tylko raz rok. Nie jest to chyba zbyt wygórowane cena za nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. A do tego prawdopodobnie się zwróci dzięki niższemu zużyciu opon, paliwa i elementów podwozia.

PARAMETRY NOWOCZESNYCH URZĄDZEŃ DO GEOMETRII KÓŁ

Najnowocześniejsze urządzenia do badania i regulacji geometrii kół wykorzystują technologię 3D, zapewniając jednocześnie maksymalną precyzję i najdokładniejsze wyniki pomiarów. Proces wyważania kół udało się też dzięki nim znacznie skrócić. Co nie jest bez znaczenia, kiedy się zmienia pogoda i trudno znaleźć wolny termin na wymianę opon w warsztacie. Warto też wspomnieć, że obsługa tych urządzeń została znacząco uproszczona, dzięki standardowemu zastosowaniu komputerów PC z oprogramowaniem Windows wraz z monitorem i drukarką.

Tagi: Jak sprawdzić geometrię kół? koła felgi aulifelgi

Podziel się tym postem

Uwagi (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Aby dodawać komentarze, musisz się zalogować.
Menu

Ta strona internetowa przechowuje dane, takie jak pliki cookie, aby umożliwić funkcjonalność witryny, w tym analitykę i personalizację. Korzystając z tej strony, automatycznie akceptujesz, że używamy plików cookie.