Najważniejsze Funkcje I Zastosowanie Testerów Diagnostycznych

Tester diagnostyczny to narzędzie przydatne w każdym warsztacie mechanicznym. Zapewnia bardzo duże możliwości, jednak wymaga też posiadania niezbędnej wiedzy, pozwalającej na wykorzystanie całego potencjału tego urządzenia. Tester służy do diagnostyki usterek w pojazdach, ale nie tylko.

 

W tym artykule skupimy się na funkcjach, jakie spełnia tester diagnostyczny w profesjonalnych warsztatach oraz przykładach zastosowania tego urządzenia.

ZASTOSOWANIE TESTERÓW DIAGNOSTYCZNYCH W PROFESJONALNYM WARSZTACIE

Profesjonalne testery diagnostyczne wyposażone są m.in. we wbudowaną funkcję odczytu kodów usterek, podgląd parametrów pracy testowanego układu (w czasie rzeczywistym), a także moduły uzupełniające, takie jak np. generator funkcji, oscyloskop czy miernik uniwersalny. W przypadku profesjonalnych urządzeń bardzo ważna jest również funkcja programowania modułów sterujących (np. sterownik silnika).

Za sprawą testera diagnostycznego diagnosta jest w stanie bardzo szybko ustalić przyczyny usterek, które powodują nieprawidłowe działanie samochodu. Można odczytać takie parametry jak m.in. prędkość obrotową, temperaturę powietrza, kąt otwarcia przepustnicy, aktualną dawkę paliwa itp. Jeśli okaże się, że w pojeździe występuje jakaś usterka, diagnosta może zidentyfikować ją poprzez odczyt kodu, który pojawia się niekiedy nawet z opisem lokalizacji elementu i rodzajem uszkodzenia. Jeżeli usterka nastąpiła wcześniej, możliwy jest odczyt parametrów zapamiętanych w momencie jej wystąpienia. To wszystko znacznie poszerza zakres diagnostyki i ułatwia dokonanie późniejszych naprawa.

Kolejną istotną funkcją testera diagnostycznego jest możliwość dokonywania zmian w zapisanych przez sterownik danych samochodu. Dzięki tej funkcjonalności można usunąć dane o błędach po usunięciu usterki, dokonać wpisu informacji o dokonanych zmianach w systemie, a także wyzerować dane serwisowe. W ten sposób można uniknąć problemu zaburzania prawidłowej pracy auta przez błędy zapisane w pamięci komputera. Dzięki temu po odpowiednio wykonanej naprawie pojazd będzie działał prawidłowo.

Należy jednak pamiętać, że tester diagnostyczny nie jest urządzeniem, które samo w sobie jest w stanie naprawić pojazd. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala jedynie na postawienie diagnozy. Jedyną czynnością, którą można określić mianem “naprawy”, jest zmiana zapisów w urządzeniach sterujących samochodu.

Warto wziąć pod uwagę również, że nawet najbardziej zaawansowany tester powinien być używany przez doświadczonego mechanika-diagnostę. Tylko w rękach profesjonalisty jego potencjał będzie całkowicie wykorzystany. Obecnie lista potencjalnych wad funkcjonowania, jakie mogą pojawić się samochodach, jest dość długa. Dlatego też stosowanie w pracy zaawansowanych technologicznie urządzeń jest wręcz koniecznością, a jednocześnie wiąże się z koniecznością pogłębiania wiedzy i umiejętności diagnostycznych z zakresu obsługi takiego sprzętu.

Tagi: testery diagnostyczne motodakar.pl

Podziel się tym postem

Uwagi (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Aby dodawać komentarze, musisz się zalogować.
Menu

Ta strona internetowa przechowuje dane, takie jak pliki cookie, aby umożliwić funkcjonalność witryny, w tym analitykę i personalizację. Korzystając z tej strony, automatycznie akceptujesz, że używamy plików cookie.