Zastosowanie Prasy Hydraulicznej W Warsztacie Samochodowym

Prasy hydrauliczne coraz częściej znajdują zastosowanie w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Są to urządzenia, które działają z ogromną siłą nacisku. Jednocześnie pozwalają zrealizować wymagające prace precyzyjnie, minimalizując przy tym ryzyko ewentualnych uszkodzeń.

 

Do jakich prac warsztatowych najczęściej wykorzystywane są prasy hydrauliczne?

W warsztatach samochodowych prasa hydrauliczna znajdzie zastosowanie przy wykonywaniu bardzo wielu czynności. Jest niezastąpiona m.in. przy prostowaniu wałów i wałków, wyciskaniu i wciskaniu łożysk, czopów, tulei, wałów, naprawy różnorodnych elementów itd. Co ważne, dzięki prasie hydraulicznej można naprawiać samochody osobowe, dostawcze, a także ciężarowe.

Główną zaletą zastosowania warsztatowych pras hydraulicznych jest nie tylko mniej wysiłkowa praca ze strony człowieka, ale przede wszystkim zaoszczędzony przy tym czas. Na rynku znajdziemy obecnie kilka rodzajów uniwersalnych pras hydraulicznych, które mogą być zastosowane w kompleksowo wyposażonych warsztatach samochodowych. Oferowane są przez producentów takich jak m.in. SKAMET i WERTHER. Na rynku można znaleźć prasy o sile od 10 do 30 ton. W tym dostępne są również prasy dwustopniowe, w których siłownik hydrauliczny sterowany jest przy pomocy dwustopniowej pompy ręcznej, co zapewnia szybszy lub wolniejszy wysuw tłoka w zależności od potrzeb.

Specyfika działania prasy hydraulicznej

Każda prasa hydrauliczna ma na celu zwielokrotnianie siły nacisku poprzez wykorzystanie zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym. Podczas swojego działania wykorzystuje prawo Pascala.

Prasa hydrauliczna wyróżnia się stosunkowo nieskomplikowaną budową. Składa się z dwóch połączonych ze sobą cylindrów, wypełnionych olejem hydraulicznym, który jest szczelnie zamknięty przy pomocy tłoków. Większy cylinder określany jest mianem cylindra roboczego. Z kolei mniejszy cylinder występuje w roli pompy. Gdy działamy na niego z określoną siłą, to cylinder roboczy działa z jeszcze większą mocą. Zatem siła wychodząca z układu hydraulicznego jest wielokrotnie większa niż ta, która działała na niego pierwotnie. Na tej właśnie zasadzie opiera się skuteczność pras hydraulicznych.

Tagi: prasa prasa warsztatowa prasa 30ton prasa20ton

Podziel się tym postem

Uwagi (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Aby dodawać komentarze, musisz się zalogować.
Menu

Ta strona internetowa przechowuje dane, takie jak pliki cookie, aby umożliwić funkcjonalność witryny, w tym analitykę i personalizację. Korzystając z tej strony, automatycznie akceptujesz, że używamy plików cookie.